środa, 19 czerwca 2024

UCZENIE PROJEKTOWE

Prezentacja na podstawie szkolenia Europass Teacher Academy, Ateny pt. "Project-Based Learning - Make Students' Learning Real and Effective" (maj 2024)




poniedziałek, 17 czerwca 2024

CO DAJE ERASMUS?

Erasmus daje ogromne możliwości.

Program Erasmus daje możliwości rozwoju, poszerzenie swojego światopoglądu, zapoznanie się z nowymi kulturami, poznanie nowych ludzi, poobcowanie z nowymi technologiami, a także z przepiękną i nietuzinkową naturą.

Oczywiście to nie wszystko, tak wymieniać można bez końca.

W drugiej połowie maja nauczycielki matematyki i historii miały możliwość wyjazdu w ramach poszerzania swoich kompetencji językowych do Hiszpanii, a konkretnie do Barcelony.

Nie trzeba nikogo przekonywać, że Barcelona ukształtowana na nowo na początku XX  przez Ildefonsa Cedero, który wyburzył większość miasta, a na jego miejsce zaprojektował sieć ulic na module kwadratu, o jednakowej szerokość 20 m, oraz bloków a raczej kamienic – 113 × 113 m o ściętych narożnikach, tworzą inny nowoczesny wymiar tego miasta. Oczywiście pozostała jeszcze stara dzielnica pamiętająca jeszcze czasy rzymskie nazywana dziś dzielnicą gotycką Barri Gotic na której to można pospacerować wśród niezliczonych ulicznych artystów, sklepików z pamiątkami i galerii sztuki a gdy przyjdzie nam ochota możemy zasiąść w klimatycznej cukierni i chłonąc miasto pijąc kawę i zajadając hiszpańskie tradycyjne churrosy.

Wspominając Barcelonę nie sposób nie wspomnieć o Antonim Gaudim – architekcie sprzed wieku, którego niesamowity umysł wręcz wyczarowywał fenomen projektowanych przez niego domów Casa Batlló, Casa Mila i Casa Vicens, osiedli czy parku Guell. Wisienką tego artysty jest wciąż rosnąca na naszych oczach nieprawdopodobna Sagrada Familia, kościół tak wielowątkowy, wielosymboliczny, jakiego nie spotkamy nigdzie indziej, w którego wnętrzu spotkać możemy niebagatelne dzieła artystów rzeźbiarzy, malarzy, stolarzy, witrażystów i wielu innych twórców. A jeśli się dobrze przyjrzymy, na jednych z drzwi możemy odnaleźć pierwsze słowa modlitwy „Ojcze Nasz” w języku polskim.

Zaskakujące architektonicznie perełki wyglądają zza każdego zakrętu, które wyszły spod pióra tak wybitnych architektów jak, Josep Bayo oraz Font,  tworzą miasto jako unikalne, czasami fikuśne, a kilka kroków dalej monumentalne, jedyne w swoim rodzaju. Wpływ Picassa czy Salvadora Dali - ponadprzeciętnych umysłów, odkrywczych artystów, których wszyscy dobrze znamy ,możemy również spotkać w sercu Catalonii.

Obecność nasza w Barcelonie to przede wszystkim kurs językowy, na którym w małych grupkach w szkole przy plaży Barcelonetta, z fantastycznymi wesołymi lektorami z Wielkiej Brytanii i USA, spędzaliśmy prawie całe dnie, szlifując język angielski, którym wszyscy posługujemy się na arenie międzynarodowej. Tam też poznałyśmy fantastycznych ludzi z całego świata, wykonujących najróżniejsze zawody. Razem dzieliliśmy się naszą wiedzą, doświadczeniem, kulturą naszych krajów - wszystko w bardzo ciepłej, przyjaznej atmosferze. Taka multikulturowość zmusiła nas do ciągłego bycia z językiem angielskim. Wieczorami wspólnie zwiedzaliśmy miasto lub szliśmy do pobliskiej tawerny na tapas i sangriję.

Wieczorami mogłyśmy również poprzechadzać się Placem Catalunya i wiodącym do Pomnika Kolumba słynnym deptakiem La Rambla, wypełnionym straganami i kawiarenkami na wolnym powietrzu.

Zachęcamy do odwiedzenia również  Wzgórza Montjuic - twierdzy, która przez wieki broniła Barcelony, a także całej Catalonii przed atakami Francuzów, Brytyjczyków czy Arabów. Dziś z tego wzgórza rozpościera się nieziemski widok na miasto i jeden z największych portów w Europie na morzu Śródziemnym.

To niesamowite doświadczenie, kreujące nas i dodające nam kompetencji językowych, obsługi nowoczesnych programów IT, komunikatywności, kreatywności, dynamizmu działania czy elastyczności, możemy polecić każdej osobie ciekawej świata.






 

niedziela, 16 czerwca 2024

SZKOLENIE NA MALCIE

Tygodniowy pobyt na Malcie w ramach programu Erasmus był niezwykle intensywnym i inspirującym doświadczeniem. Uczestniczyliśmy w kursie "English Language Development for Teachers and Staff working in Education" w szkole Easy SL, która okazała się być fantastycznym miejscem do nauki języka angielskiego. Zajęcia opierały się w dużej mierze na konwersatoriach, co pozwoliło na intensywną praktykę języka w autentycznych sytuacjach.

Dodatkowo, mięliśmy okazję poznać wielu studentów z różnych zakątków świata, m.in. z Brazylii, Japonii, Ukrainy, Libanu i Włoch. Nawiązaliśmy liczne znajomości, co wzbogaciło pobyt o nowe perspektywy i doświadczenia kulturowe.

Poza nauką języka, mieliśmy również czas na zwiedzanie. Odwiedziliśmy Vallettę, stolicę Malty, i Bazylikę Matki Bożej z góry Karmel, która zachwyca swoją architekturą i bogatą historią.

Zakwaterowanie w mieście Gżira okazało się idealnym wyborem. Bliskość Valletty i łatwy dojazd promem pozwoliły na komfortowe zwiedzanie wyspy.

Cały pobyt na Malcie był niezwykle udany. Polecamy ten program wszystkim, którzy chcą rozwinąć swoje umiejętności językowe i poznać nowe kultury.







poniedziałek, 10 czerwca 2024

Saragossa w oczach naszych uczniów

Zapraszamy do zapoznania się z ciekawą prezentacją przedstawiającą szczegóły pobytu naszej młodzieży w Saragossie w ramach grupowej mobilności uczniów w ramach Akredytacji w Programie Erasmus, 24-30.04.23.

Autorkami prezentacji są dwie uczestniczki Ola i Hania, uczennice klasy 1a, które podzieliły się swoimi wrażeniami z wyjazdu.




niedziela, 9 czerwca 2024

AI W PRAKTYCE

Tworzenie obrazów przy pomocy sztucznej inteligencji korzystając z https://ideogram.ai.

Jednym z celów naszego projektu są innowacje ICT.

Podczas wymiany uczniowskiej w Saragossie uczniowie mieli okazję do uczestniczenia w zajęciach polegających na praktycznym wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi internetowych.
Dzięki temu powstał plan projektu pt. "Tworzenie obrazów przy pomocy AI, a także piękne kolaże.



CV Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Warszawie

CV Zbigniew Herbert Secondary School, Warsaw

 

Acreddited project: 2020-1-PL01-KA120-SCH-000095854

Project number: 2023-1-PL01-KA121-SCH-000137168

Group mobility of school pupils, Saragossa, Spain

 

Objectives of the Erasmus project:

-improving the quality of teaching foreign languages,

-improving the staff language skills,

-improving digital skills, ICT innovations,

-upgrading the European dimension of the school, international and project cooperation, project management skills,

-21st century school, soft skills

 

Creating Images with AI – Project (produced by Maria Canete Barcenilla under Creative Commons License)

 

1.     Introduction

In recent years Artificial Intelligence has advanced in different field, creating tools that give us the possibility to create our own animations, pictures and illustrations. Teachers can use AI image generation to quickly design custom game assets and educational activity sheets. This can be particularly useful for creating content that is differentiated and designed to fit the interests of individual students in your class.

The aim of the project is twofold. First, gain a higher level of competence with the tool to use and see the possibilities it offers. Secondly, reflect on the biases we have and, consequently transfer to new technologies.

2.     Practicing

Work in pairs. Each couple chooses a representative. The representative has access to the image that his/her partner should try to recreate with the description.

Each image will have two attempts to create most approximate version before showing it in front of the class.

The team chooses which image they want to present and the jury (a teacher) decides who is the most precise.

The tool:  https://ideogram.ai/login

3.     Creating

Each couple creates their own image with AI, in a consensual way. It is time to enjoy creating something different i be creative.

4.     Learning outcomes

Students practice their speaking skills and develop soft skills (21st century skills), such as communication, project management, teamwork, attention to detail, collaboration, problem solving a creativity.

Students get to know new ICT tools.

Students reduce the stress level, calm down, concentrate on their thoughts and emotions, interact effectively with others.

 

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej. Unia Europejska ani podmiot udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności.


czwartek, 6 czerwca 2024

KALIMERA!

Alicja Krukowska- nauczycielka wychowania fizycznego:

Kalimera to po grecku dzień dobry. To słowo będzie kojarzyć mi się z tygodniowym pobytem w Atenach w ramach programu Erasmus.

    W dniach 20-25.05.2024 uczestniczyłam w kursie „Nauczanie oparte na projektach(PBL): Spraw, aby nauka uczniów była realna i skuteczna”.  Zajęcia odbywały się w Atenach, w dzielnicy Kallithea zlokalizowanej pomiędzy Akropolem a Morzem Egejskim. Grupa liczyła 19 osób -nauczycieli z różnych krajów europejskich: Rumunia, Malta, Niemcy, Hiszpania, Egipt i Kanada.

Nasza prowadząca Greczynka urodzona w Australii zadbała o stworzenie przyjaznej atmosfery na zajęciach. Z wielkim zaangażowaniem przekonywała nas jak skuteczna i atrakcyjna jest ta metoda nauczania  a wiedza, która zdobędą uczniowie będzie wykorzystana realnym świecie. To fakt, jakże często spotykamy się w swojej pracy z pytaniami uczniów „ Po co my się tego uczymy? Do czego mi się to przyda? My zwykle odpowiadamy, że to jest w programie i na egzaminie maturalnym….

PBL w dużym skrócie łączy kilka przedmiotów i dzięki sformułowaniu ciekawego pytania ogólnego  oraz dodatkowych, zmusza uczniów do znalezienia odpowiedzi poprzez poszukiwanie, dyskusje, eksperymentowanie w realnej rzeczywistości. Nauczyciel staje się bardziej przewodnikiem i obserwatorem niż wykładowcą. Uczniowie pracują w małych grupach ,przez co uczą się komunikacji, kooperacji. Rozwijają krytyczne myślenie i kreatywność-kompetencje XXI wieku. Na koniec przedstawiają efekty swojej pracy podczas prezentacji, eventów, występów -szerszej publiczności.   Podczas kursu, w małych grupach pracowaliśmy tą metodą przez kilka dni. Przy okazji dyskutując o zaletach i wadach. Na pewno jest ona atrakcyjna dla uczniów i rzeczywiście trenuje kompetencje XXI wieku. Natomiast jest wymagająca ze względu na zaangażowanie kilku nauczycieli i inną organizacje planu lekcji.

        Warto jednak sięgać po innowacyjne  sposoby przekazywania wiedzy, które będą atrakcyjne dla naszych uczniów i lepiej przygotują ich do pracy w dzisiejszym świecie.

      Poza zdobywaniem wiedzy szkoła w Atenach przygotowała nam program kulturalny. Nie mogło zabraknąć zwiedzania Akropolu i Muzeum Akropolu oraz innych zabytków Aten. Dla mnie ogromnym przeżyciem było zwiedzanie Stadionu Panatenajskiego inaczej Kalimarmaro. Zbudowany w latach 330-329 p.n.e. i zrekonstruowany na Letnie Igrzyska Olimpijskie w 1896 roku. Dziś dalej jest wykorzystywany do ważnych wydarzeń kulturalnych.

        Pobyt w Atenach na zawsze pozostanie w mojej pamięci ze względu na wiedzę, kontakty międzynarodowe, zabytki, wspaniała kuchnia. Dodatkowym atutem tego miejsca jest bliskość morza, gdzie tramwajem można się dostać na plażę i odpocząć po upalnym i wyczerpującym dniu.














wtorek, 4 czerwca 2024

EFEKTY SZKOLEŃ NA MALCIE

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją o aplikacjach do nauki języka angielskiego, która powstała na podstawie szkoleń językowych dla kadry CV LO (English Development for Teachers and Staff Working in Education, Easy School of Languages, Valetta, Malta).