czwartek, 6 czerwca 2024

KALIMERA!

Alicja Krukowska- nauczycielka wychowania fizycznego:

Kalimera to po grecku dzień dobry. To słowo będzie kojarzyć mi się z tygodniowym pobytem w Atenach w ramach programu Erasmus.

    W dniach 20-25.05.2024 uczestniczyłam w kursie „Nauczanie oparte na projektach(PBL): Spraw, aby nauka uczniów była realna i skuteczna”.  Zajęcia odbywały się w Atenach, w dzielnicy Kallithea zlokalizowanej pomiędzy Akropolem a Morzem Egejskim. Grupa liczyła 19 osób -nauczycieli z różnych krajów europejskich: Rumunia, Malta, Niemcy, Hiszpania, Egipt i Kanada.

Nasza prowadząca Greczynka urodzona w Australii zadbała o stworzenie przyjaznej atmosfery na zajęciach. Z wielkim zaangażowaniem przekonywała nas jak skuteczna i atrakcyjna jest ta metoda nauczania  a wiedza, która zdobędą uczniowie będzie wykorzystana realnym świecie. To fakt, jakże często spotykamy się w swojej pracy z pytaniami uczniów „ Po co my się tego uczymy? Do czego mi się to przyda? My zwykle odpowiadamy, że to jest w programie i na egzaminie maturalnym….

PBL w dużym skrócie łączy kilka przedmiotów i dzięki sformułowaniu ciekawego pytania ogólnego  oraz dodatkowych, zmusza uczniów do znalezienia odpowiedzi poprzez poszukiwanie, dyskusje, eksperymentowanie w realnej rzeczywistości. Nauczyciel staje się bardziej przewodnikiem i obserwatorem niż wykładowcą. Uczniowie pracują w małych grupach ,przez co uczą się komunikacji, kooperacji. Rozwijają krytyczne myślenie i kreatywność-kompetencje XXI wieku. Na koniec przedstawiają efekty swojej pracy podczas prezentacji, eventów, występów -szerszej publiczności.   Podczas kursu, w małych grupach pracowaliśmy tą metodą przez kilka dni. Przy okazji dyskutując o zaletach i wadach. Na pewno jest ona atrakcyjna dla uczniów i rzeczywiście trenuje kompetencje XXI wieku. Natomiast jest wymagająca ze względu na zaangażowanie kilku nauczycieli i inną organizacje planu lekcji.

        Warto jednak sięgać po innowacyjne  sposoby przekazywania wiedzy, które będą atrakcyjne dla naszych uczniów i lepiej przygotują ich do pracy w dzisiejszym świecie.

      Poza zdobywaniem wiedzy szkoła w Atenach przygotowała nam program kulturalny. Nie mogło zabraknąć zwiedzania Akropolu i Muzeum Akropolu oraz innych zabytków Aten. Dla mnie ogromnym przeżyciem było zwiedzanie Stadionu Panatenajskiego inaczej Kalimarmaro. Zbudowany w latach 330-329 p.n.e. i zrekonstruowany na Letnie Igrzyska Olimpijskie w 1896 roku. Dziś dalej jest wykorzystywany do ważnych wydarzeń kulturalnych.

        Pobyt w Atenach na zawsze pozostanie w mojej pamięci ze względu na wiedzę, kontakty międzynarodowe, zabytki, wspaniała kuchnia. Dodatkowym atutem tego miejsca jest bliskość morza, gdzie tramwajem można się dostać na plażę i odpocząć po upalnym i wyczerpującym dniu.














Brak komentarzy:

Prześlij komentarz